17.01.2019

PKN ORLEN zwiększa zakupy ropy z Afryki Zachodniej

W ramach realizowanej dywersyfikacji dostaw ropy naftowej, jeszcze w styczniu 2019 r. do Naftoportu w Gdańsku zostanie dostarczone 120 tys. ton surowca z Nigerii. Natomiast w marcu PKN ORLEN sprowadzi kolejne 120 tys. ton ropy z tego kierunku.

Budujemy relacje z dostawcami na całym świecie i w ten sposób możemy elastycznie reagować na zmieniające się warunki makroekonomiczne. Jako aktywny uczestnik na rynkach ropy naftowej i paliw, cały czas monitorujemy sytuację. Jeśli pojawiają się nowe, korzystne dla nas biznesowo oferty to podejmujemy szybko decyzje zakupowe. Dzięki temu zabezpieczamy naszym rafineriom bezpieczeństwo dostaw, ale zwiększamy też ich konkurencyjność. Tylko w ostatnim kwartale minionego roku zrealizowaliśmy dostawy spotowe z trzech nowych kierunków – Angoli, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Nigerii. W tym roku zamierzamy dalej wzmacniać dywersyfikację, czego najlepszym potwierdzeniem jest zwiększenie wolumenów spot z kierunku nigeryjskiego do Płocka, czy zakup ropy amerykańskiej na Litwę i do Czech – powiedział Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

Nigeryjska ropa typu Bonny Light uzupełni realizowane przez PKN ORLEN dostawy spot. Jest to kolejne zakupy ropy z kierunku nigeryjskiego - w październiku 2018 r. PKN ORLEN sprowadził stamtąd blisko 130 tys. ton surowca, który został przerobiony rafinerii w Płocku. Decyzje spółki o zaopatrzeniu, każdorazowo podlegają analizie ekonomicznej, tak aby skutecznie łączyć bezpieczeństwo dostaw z elastycznością handlową.

W ramach polityki dywersyfikacji kierunków dostaw prowadzonej przez PKN ORLEN 30% ropy przerabianej przez koncern pochodzi spoza kierunku rosyjskiego. W latach 2007-2013 udział ten wynosił ponad 90%. Grupa Kapitałowa ORLEN konsekwentnie poszukuje nowych rynków i poszerza zarówno portfel dostawców, jak i gatunki ropy. Rafinerie z Grupy ORLEN przerabiały już m.in. surowiec pochodzący z Iraku, Azerbejdżanu, Kazachstanu, Wenezueli, Norwegii czy Stanów Zjednoczonych. Koncern dysponuje również obowiązującymi umowami terminowymi z producentami ze Wschodu i Zatoki Perskiej, które zabezpieczają dostawy do rafinerii w Polsce, Czechach i na Litwie.

Materiały prasowe: