06.09.2021
„Clean Cities – hydrogen mobility in Poland (Phase I)” nr projektu: INEA/CEF/TRAN/M2019/2359474
PKN ORLEN S.A. realizuje projekt dotowany w ramach CEF Blending Facility pn. „Clean Cities – hydrogen mobility in Poland (Phase I)”.
Projekt obejmuje budowę dwóch ogólnodostępnych stacji tankowania wodoru zlokalizowanych w Poznaniu i Katowicach oraz jednej stacji mobilnej, na które wodór o jakości automotive dostarczany będzie z HUB Włocławek znajdującego się na terenie Anwil SA we Włocławku.
Aktualne informacje odnośnie działań projektowych:
- Budowa instalacji magazynowania wodoru umożliwiającej płynną pracę HUB-u, zakup bateriowozów tj. naczep do transportu wodoru – Umowa z dostawcą bateriowozów podpisana; zgodnie z informacją od Wykonawcy, uzyskanie gotowości do wysyłki 6 trailerów nastąpi w okresie od 1.07 – 15.08.2023r., kompleksowo dostawa zostanie zrealizowana do końca 08.2023r
- Budowa infrastruktury załadunku paliwa do cystern (bateriowozów) – Kontynuacja prac projektowych w poszczególnych branżach, w tym przeprowadzono analizę HAZOP i pozyskano zamienną Decyzję o Środowiskowych Uwarunkowaniach. Trwają prace wykonawcze/roboty na obiekcie w poniższym zakresie:
- budynek administracyjny – zakończono montaż pokrycia dachowego, trwa montaż;
- stolarki drzwiowej i okiennej, rozpoczęto roboty elewacyjne;
- zakończono prace w zakresie instalacji sanitarnych;
- prace w branży elektrycznej – w toku;
- prace w branży telekomunikacyjnej – w toku;
- konstrukcja estakady – zakończono montaż konstrukcji;
- drogi – podbudowa/nasyp – w toku wzmocnienie podłoża gruntowego.
- Budowa dwóch publicznych stacji tankowania wodoru w Katowicach oraz Poznaniu w standardzie ciśnienia 700 barów dla samochodów osobowych, jak i 350 barów dla autobusów i ciężkiego transportu – Trwają prace projektowe w poszczególnych branżach, pozyskano Decyzję o Środowiskowych Uwarunkowaniach dla Poznania i Katowic, w trakcie pozyskiwanie Warunków Zabudowy i Pozwolenia na Budowę dla Poznania oraz Pozwolenia na Budowę dla Katowic. W kwietniu Wykonawca zakłada rozpoczęcie prac budowlanych w obydwu lokalizacjach.
- Budowa kontenerowej mobilnej stacji wodorowej we Włocławku – w wyniku przeprowadzonego postępowania zakupowego wyłoniono preferred biddera na realizację prac w formule EPC ( formuła „turnkey” tj. zaprojektuj i wybuduj). Trwa proces pozyskiwania decyzji korporacyjnych. Planowana data podpisania umowy z wykonawcą to II kwartał 2023.
Kwalifikowany koszt projektu: 9 985 580,00 EUR
Wysokość grantu: 1 997 116 EUR