O firmie

Strategia ORLEN 2025-2035

Energia jutra zaczyna się dziś

Zapewniamy bezpieczne dostawy energii, wspierając rozwój gospodarek krajów Europy Środkowej. Współtworzymy zintegrowany system energetyczny, który będzie platformą do dekarbonizacji poprzez rozwój nisko- i zeroemisyjnych źródeł wytwarzania. Odpowiedzialnie transformujemy nasze aktywa i produkty oraz integrujemy ofertę dla klientów. Jednocześnie redukujemy nasz ślad węglowy – odejdziemy od produkcji energii z węgla, konsekwentnie dążąc do osiągnięcia neutralności emisyjnej. To wszystko w odpowiedzi na zmieniające się potrzeby gospodarki i klientów. O energię przyszłości dbamy już dziś.


Siła napędowa Europy

Nasza energia napędza transformację regionu. Europa Środkowa rozwija się dynamicznie, ale utrzymanie dotychczasowego tempa wzrostu będzie wymagało zachowania właściwego balansu pomiędzy silnym popytem na tradycyjne nośniki energii i wzmacniającym się trendem dekarbonizacji. Odpowiedzią na to wyzwanie jest pragmatyczna transformacja energetyczna – podejście, którym kierujemy się w Grupie ORLEN. Łączymy maksymalizowanie wartości w tradycyjnych obszarach naszego biznesu z konsekwentnym podejściem do dekarbonizacji własnych aktywów i rozwoju energetyki odnawialnej. ORLEN będzie liderem tej transformacji.


Ekosystem ORLEN

Stworzymy zintegrowaną, spójną, cyfrową organizację, w której poszczególne linie biznesowe będą się wzajemnie uzupełniać, aby dostarczać klientom produkty i usługi, jakich oczekują. Transformacja tradycyjnych obszarów naszej działalności będzie wspierać nowe kierunki rozwoju Grupy ORLEN, a zdywersyfikowany model biznesowy będzie bardziej odporny na rynkowe zawirowania.

W tym ekosystemie przekrojowym celem będzie ograniczanie emisji CO2, między innymi poprzez budowę kompetencji w obszarze zrównoważonych surowców, wodoru, biopaliw czy małej energetyki jądrowej. Do 2030 roku odejdziemy od produkcji energii z węgla, a w 2050 roku zamierzamy osiągnąć neutralność emisyjną.
 


Cele segmentów ORLEN

Na podstawie kluczowych trendów rynkowych wyznaczyliśmy główne kierunki i cele transformacji, które będą realizowane w czterech segmentach ORLEN:

Upstream & Supply

Gaz ziemny będzie pełnić kluczową rolę paliwa przejściowego w transformacji energetycznej regionu. Będzie potrzebny dla stabilizowania mocy w systemie energetycznym wraz ze wzrostem udziału OZE wśród źródeł wytwarzania. Dlatego zapewnimy polskiej gospodarce nawet 27 mld m3 gazu ziemnego rocznie ze zdywersyfikowanych źródeł. Zbudujemy także nowe kompetencje w zakresie magazynowania CO2.

Główne cele segmentu do 2035 r. to wzrost produkcji gazu ziemnego z 9,1 do 12 mld m3 rocznie i utrzymanie elastycznego portfela kontraktów LNG oraz wzrost poziomu zakontraktowania z 5 do 15 mld m3 LNG rocznie. To także zbudowanie zdolności w zakresie usług wychwytu, transportu i magazynowania 4 mln ton CO2.

Segment Upstream & Supply będzie dostarczał bezpieczną i stabilną energię dla regionu, ale także finansował nasze projekty transformacyjne do 2030 roku. 

27 mld m3

gazu ziemnego dla polskiej gospodarki

Downstream

Ponad 25% 

udziału energii odnawialnej w naszych paliwach

Odpowiadając na rosnącą potrzebę dekarbonizacji i przyspieszenie elektryfikacji transportu, będziemy konsekwentnie zwiększać udział energii odnawialnej w transporcie. Zoptymalizujemy portfolio produktów i wsadów do produkcji petrochemicznej i zwiększymy udział produktów opartych o surowce odnawialne i z obiegu zamkniętego.

Główne cele segmentu do 2035 r. to przede wszystkim wzrost udziału energii odnawialnej w koszyku paliw ORLEN, do poziomu ponad 25%. To także wykorzystywanie około 210 tysięcy ton rocznie wodoru odnawialnego w produkcji rafineryjnej. Planujemy zwiększenie o 9 p.p. udziału w sprzedaży produktów petrochemicznych opartych o surowce odnawialne i z obiegu zamkniętego oraz o 7 p.p. polimerów i innych pochodnych. Osiągniemy to między innymi poprzez zwiększone moce recyklingu – z 40 do 250 tys. ton rocznie.

Dzięki transformacji segmentu Downstream będzie on dostarczał stabilne zyski w długiej perspektywie. 

Energy

W odpowiedzi na rosnący popyt na energię elektryczną będziemy wspierać sektor energetyczny poprzez inwestycje w OZE, magazyny energii, małe reaktory modułowe (SMR) i jednostki gazowe. Nasza transformacja będzie wspierać konkurencyjność polskiej gospodarki. Główne cele segmentu do 2035 roku to wzrost mocy zainstalowanej w OZE do 12,8 GW, poprzez rozwój energetyki wiatrowej i fotowoltaiki, a także rozwój magazynów energii, które w perspektywie strategii osiągną docelową moc 1,4 GW. Rozbudujemy moce zainstalowane w elektrowniach i elektrociepłowniach opalanych gazem (CCGT) z 1,8 do 4,3 GW. Naszym celem jest też wprowadzenie na rynek i wdrożenie technologii Małych Reaktorów Modułowych (SMR), ich moc do 2035 roku ma osiągnąć 0,6 GW.

Ponad 40 mld PLN przeznaczymy na sieci dystrybucji energii elektrycznej, a 20 mld PLN na sieci dystrybucji gazu.

Segment Energy będzie, oparty o nisko- i zeroemisyjne źródła, co pozwoli nam dekarbonizować naszą produkcję i rozwijać zrównoważoną ofertę produktową.

12,8 GW

0,6 GW

moce odnawialne na morzu i lądzie i małe elektrownie atomowe

Consumers & Products

10 mln

lojalnych klientów VITAY

Zmiany preferencji konsumentów motywują nas do przyśpieszenia integracji i cyfryzacji usług dla milionów naszych klientów. Będziemy maksymalizować potencjał wokół platformy VITAY, aby pełniła rolę jednego punktu kontaktu dla wszystkich interakcji z użytkownikami. Zwiększymy też dostępność ultraszybkich punktów ładowania, aby dostarczyć energii potrzebnej rozwojowi krajowej elektromobilności. 

Główne cele segmentu do 2035 r. wzrost udziału w krajowym rynku energii dostarczanej do samochodów elektrycznych do poziomu 33% i rozbudowa krajowej sieci punktów ultraszybkiego ładowania prądem stałym o 5,8 tys. punktów. W perspektywie 2035 roku podwoimy liczbę aktywnych użytkowników systemu VITAY do 10 mln użytkowników i sfinalizujemy procesu integracji sprzedaży detalicznej paliw i energii do jednego podmiotu.

Zintegrowany segment Consumers & Products pozwoli dostarczyć naszym klientom kompleksową ofertę multienergetyczną, dostępną na platformie VITAY


Stabilny wzrost i atrakcyjna dywidenda

Naszą ambicją jest zapewnienie stabilnego wzrostu wyniku EBITDA w tempie ok. 5,5% rocznie w horyzoncie strategii. Chcemy, aby EBITDA Grupy w 2035 r. sięgała poziomu ok. 53-58 mld zł, a skumulowany wynik w latach 2025-2035 wyniósł od 500 do 550 mld zł.

EBITDA

Dane orientacyjne, szczegółowe dane znajdują się w prezentacji

Będziemy co roku dzielić się zyskiem. Podnosimy dywidendę gwarantowaną na 2025 rok z 4,30 do 4,50 PLN na jedną akcję i będziemy zwiększać ją w każdym kolejnym roku o 15 groszy na jedną akcję. Ponadto Zarząd może zarekomendować wypłatę wyższej dywidendy - do poziomu 25% przepływów z działalności operacyjnej w danym roku pomniejszonych o koszty finansowania

Odpowiedzialne inwestowanie

Aby realizować Strategię do 2035, będziemy adekwatnie inwestować. Będziemy kierować się zdyscyplinowanym podejściem do kontroli nakładów. Skumulowany CAPEX w latach 2025-2035 wyniesie od 350 do 380 mld PLN. Natomiast 3/4 tej puli, czyli od 270 do 290 mld PLN będą stanowić nakłady o elastycznym charakterze, a o ich wydatkowaniu będziemy decydować w odpowiednim czasie, w zależności od potrzeb.

Nakłady inwestycyjne - CAPEX i M&A

Dane orientacyjne, szczegółowe dane znajdują się w prezentacji

Będziemy przy tym angażować się w projekty, które zapewnią wymagane stopy zwrotu z inwestycji, w zależności od rodzaju danej inicjatywy i kosztów jej finansowania. Otwieramy się również na współpracę, aby wspólnie z partnerami realizować te najbardziej ambitne zadania w partnerstwach z wiodącymi firmami z danego sektora – wymieniając know-how i wspierając się organizacyjnie.