Młodzi naukowcy wyróżnieni na Gali Programu Explory
Za nami Gala Finałowa Konkursu Explory, zorganizowana 25 października przez Fundację Zaawansowanych Technologii we współpracy z ORLENEM. Nasza firma była Partnerem Głównym wydarzenia. Podczas zwieńczenia 13. edycji konkursu zaprezentowano najlepsze projekty młodych talentów z całej Polski. Przed rozdaniem nagród dla najlepszych Explorerów odbyła się konferencja SHOTx, w której wystąpił Bartłomiej Marszałek, kierowca ORLEN Team w F1H2O.
Program Explory to największa inicjatywa w Polsce, mająca na celu odkrywanie, rozwijanie i wspieranie młodych talentów w obszarze nauki, technologii, inżynierii, sztuki i matematyki (STEAM). Skierowana jest do młodzieży, która nie ukończyła 20. roku życia. Jej celem jest rozwój innowacyjnych projektów oraz promocja osiągnięć młodych badaczy na arenie międzynarodowej.
Finał Konkursu Explory 2024
Na Gali zaprezentowano 33 wybrane projekty, które wyróżniły się na tle 324 zgłoszonych na etapie rekrutacji oraz 153 zakwalifikowanych do półfinału. Projekty te dotyczyły innowacyjnych rozwiązań w obszarze STEAM – od zaawansowanych rozwiązań inżynieryjnych po aplikacje użytkowe i kreatywne projekty artystyczne. Dla oceny wpływu społecznego podzielone zostały na obszary ESG – człowiek i społeczeństwo, klimat i środowisko oraz gospodarka i infrastruktura.
Julia Maksimowicz zdobyła Nagrodę Główną konkursu Explory oraz została wybrana na reprezentantkę Polski podczas prestiżowego konkursu naukowego Regeneron ISEF 2025 w Ohio. Zwyciężczyni XIII Edycji Konkursu Explory przekonała jurorów do projektu TheraPiez – Biokompatybilny system na bazie efektu piezoelektrycznego stymulujący gojenie ran.
Nagroda Zrównoważonego Rozwoju w kategorii: Człowiek i społeczeństwo przypadła Zuzannie Kassner, która wygrała w swojej kategori: ESG, z projektem Nano Support – zastosowanie nanocząsteczek chitozanu do redukcji negatywnego efektu suszy na rośliny.
W kategorii: Klimat i środowisko triumfowała Wiktoria Kamińska, która wygrała projektem Badania wpływu zwiększonej koncentracji nanocząsteczek metali (cynku i aluminium) na intensywność efektu bioluminescencji u Pyrocystis lunula. Jakub i Maciej Warlochowie oraz Paweł Orlik zwyciężyli z kolei w kategorii Gospodarka i infrastruktura dzięki projektowi MPS – Miernik Pomiarów Seryjnych.
Fundatorem nagród jest ORLEN.
– Misja Programu Explory koresponduje ze Strategią Zrównoważonego Rozwoju Grupy ORLEN 2024-2030. Zakłada ona popularyzację nauki, jej upowszechnianie oraz wyrównywanie szans w dostępie do edukacji. Wspierając projekt Explory, ORLEN nie tylko wyróżnia najbardziej kreatywne i wartościowe pomysły, ale również angażuje się w rozwój naukowy uczniów w całym kraju, do których docierają aktywności w ramach Programu – mówił podczas Gali Marek Laskowski, dyrektor Zespołu Rozwoju Nowych Projektów w ORLEN, który wręczył nagrody.
Bartłomiej Marszałek w SHOTx
Przed rozdaniem nagród dla najlepszych Explorerów odbył się międzypokoleniowy meetup technologiczno-inspiracyjny SHOTx. Podczas wydarzenia można było posłuchać inspirujących przemów, wywiadów i prezentacji.
W panelu „Q&AShot. Sportowiec+ Nowy homo sapiens” wziął udział Bartłomiej Marszałek, kierowca ORLEN Team, pierwszy w historii Polak startujący w wodnej Formule 1. Podczas rozmowy z prof. Adamem Sieradzkim opowiadał o przekraczaniu granic psychicznych i fizycznych poprzez doping nowej ery – technologię.
– Myślę, że sport jest jedną z ostatnich dziedzin życia, która nie podda się w 100 proc. technologii. Na przykład w mojej dyscyplinie, jeżeli zawodnik, który osiągnął najwyższy czas, przesiądzie się do bolidu kogoś, kto osiągnął najgorszy czas, okaże się, że ich łodzie są prawie takie same – najważniejszy jest czynnik ludzki. Oczywiście technologia bardzo pomaga, aczkolwiek jeżeli człowiek nie ma tego czegoś – odwagi, precyzji czy determinacji to nawet najlepiej przygotowana maszyna nie pomoże mu wygrać. I tak według mnie będzie w sporcie zawsze – mówił Bartłomiej Marszałek.
Popularność Programu Explory ciągle rośnie
Przykłady nagrodzonych projektów pokazują, że młodzi innowatorzy mają świadomość wyzwań współczesnego świata i chcą tworzyć rozwiązania sprzyjające zarówno ludziom, jak i planecie. Nagroda główna konkursu przypadła projektowi o szczególnym znaczeniu, łączącemu zaawansowaną technologię z realnym wpływem społecznym – projektowi, który zyskał uznanie jury dzięki swojej wizji przyszłości i możliwości wdrożenia na dużą skalę.
Explory od lat tworzy środowisko firm, organizacji i osób, które chcą wspierać młode talenty w ich naukowej drodze. W jury tegorocznej edycji Konkursu zasiedli eksperci i ekspertki m.in. z Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytetu Morskiego, Politechniki Łódzkiej, Politechniki Warszawskiej oraz wielu innowacyjnych firm. Spotkania z ekspertami są dla młodych naukowców nie tylko okazją do eksperckiej oceny swoich pomysłów, ale także usłyszenia informacji zwrotnych od specjalistów i zderzenia własnych założeń z możliwościami rynku.