Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać bazy i stacje paliw płynnych, bazy i stacje gazu płynnego, rurociągi przesyłowe dalekosiężne służące do transportu ropy naftowej i produktów naftowych i ich usytuowanie
28 marca br. przekazano do konsultacji publicznych projekt rozporządzenia Ministra Przemysłu zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać bazy i stacje paliw płynnych, bazy i stacje gazu płynnego, rurociągi przesyłowe dalekosiężne służące do transportu ropy naftowej i produktów naftowych i ich usytuowanie (nr 9 w Wykazie prac legislacyjnych Ministra Przemysłu). Zmieniany akt prawny ma kluczowe znaczenie dla funkcjonowania branży paliwowej w kraju.
Projekt wydawany jest na podstawie art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane i ma na celu opracowanie optymalnych, powszechnie akceptowanych przepisów regulujących wymagania techniczne dla tych obiektów w oparciu o najnowszy stan wiedzy technicznej i przeciwpożarowej.
W ramach konsultacji publicznych projektu ORLEN S.A. przekazał stanowisko, w którym zwrócił uwagę na potrzebę szczegółowego doprecyzowania zakresu stosowania przepisów rozporządzenia oraz propozycję doprecyzowania zagadnień objętych jego treścią. Do kluczowych kwestii w tym zakresie zaliczamy m.in. potrzebę uregulowania na poziomie rozporządzenia mikroinstalacji paliw płynnych oraz zagadnienia dotyczącego operacji tankowania paliw ciekłych przez konsumentów bezpośrednio z cystern drogowych lub lotniskowych. W tym ostatnim zakresie postulujemy wprowadzenie do treści rozporządzenia definicji cysterny lotniskowej oraz uregulowanie zasad przeładunku paliwa lotniczego. W pozostałym zakresie proponowane zmiany mają na celu uwzględnienie w ramach prac nad rozporządzeniem aktualnie stosowanych rozwiązań technicznych i ich zaimplementowanie do treści aktu prawnego.
Pliki do pobrania: