Biokomponenty zawarte w paliwach powstałych w wyniku współuwodornienia
Ustawa z dnia 21 lutego 2025 r. o zmianie ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 303) utrzymała możliwość realizacji Narodowego Celu Wskaźnikowego za pomocą biokomponentów wytwarzanych w procesie współuwodornienia.
Jednakże, w związku z wejściem w życie rozporządzenia Komisji (UE) 2023/1640, które obowiązuje bezpośrednio w państwach członkowskich, a które reguluje szczegółowo sposób wyznaczania ilości biokomponentów powstałych w procesie współuwodornienia, w ustawie wprowadzono zmianę brzmienia upoważnienia ustawowego zawartego w art. 23 ust. 1e ustaw o biokomponentach i biopaliwach ciekłych. Zmiana upoważnienia wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2026 r.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska rozpoczęło prace nad projektem nowego rozporządzenia, które zastąpi obecnie obowiązujące rozporządzenie Ministra Klimatu z dnia 24 czerwca 2020 r. w sprawie zawartości biokomponentów powstałych w wyniku współuwodornienia. Nowe rozporządzenie ograniczy się do metodyki obliczania stopnia przereagowania biomasy w procesie współuwodornienia oraz minimalnego poziomu przereagowania biomasy w tym procesie. Z uzasadnienia do projektu wynika, że stosowanie współczynnika konwersji biomasy wciąż będzie mogło być dopuszczalne jedynie pod warunkiem zachowania określonych wymogów rozporządzenia Komisji (UE) 2023/1640 oraz pod warunkiem dokonania ustaleń z odpowiednią jednostką certyfikującą.
W ramach konsultacji publicznych projektu ORLEN S.A. zasygnalizował, że prace nad nowym rozporządzeniem rozpoczęto jeszcze przed wejściem w życie przepisu zmieniającego delegację ustawową. Dostrzegamy potrzebę skorelowania daty wejścia w życie nowych przepisów wykonawczych z datą wejścia w życie podstawy prawnej do wydania rozporządzenia. Nowy akt prawny powinien także zagwarantować adresatom przepisów odpowiednie vacatio legis na przygotowanie się do nowej regulacji.
Materiały do pobrania: