„Napędzamy Przyszłość. Odpowiedzialnie” - seria podcastów
W serii naszych podcastów wyjaśniamy Strategię Zrównoważonego Rozwoju zintegrowaną ze strategią biznesową ORLEN2030 i opowiadamy o aktualnych wyzwaniach transformacji energetycznej.
Dlaczego biznes nie przetrwa bez ESG?
W odcinku, który stanowi intro do cyklu opowiadamy, jak ESG zmienia optykę funkcjonowania firmy: od planowania inwestycji, po codzienną pracę ponad 30 tys. osób zatrudnionych w Grupie ORLEN, a także relacje z biznesem i stroną społeczną.
Gość: Stanisław Barański
Opakowania z obierek i paliwo z oleju po frytkach – jak biomateriały zmieniają myślenie o tworzywach
Reduce – reuse – recycle – tym hasłem biznes jest wzywany do bardziej odpowiedzialnego zarządzania surowcami. Nie bez powodu, odpady niepoddawane recyklingowi degradują ekosystemy, a już tylko 3% dostępnej wody nadaje się do spożycia. By zmniejszyć zużycie surowców potrzebne są inwestycje w gospodarkę cyrkularną.
W pierwszy odcinku opowiadamy o technologiach recyklingu oraz biomateriałach, które mają szansę zrewolucjonizować produkcję petrochemiczną.
Goście: Anita Pawlak, Bartłomiej Samardakiewicz
Czy za 10 lat już nie zatankujemy paliwa?
Motoryzacja żegna się z tradycyjnymi paliwami. W różnych segmentach transportu wprowadzane są - w zależności od potrzeb - różne typy paliw alternatywnych. Choć na ulicach przybywa aut elektrycznych, dla transportu publicznego i cargo potencjał tkwi też w wodorze. Dla samolotów i statków alternatywą są zaś paliwa syntetyczne i biokomponenty wykorzystujące np. odpady z produkcji żywności.
Goście: Dominika Niewierska, Aneta Rosiak, Maciej Tomecki
Dlaczego dekarbonizacja nie uda się bez digitalizacji?
Jeśli praca w zakładach przemysłowych wciąż kojarzy wam się z załogami monitorującymi pracę instalacji ze skrzynkami narzędzi w ręku, to pora nadrobić zaległości. Digitalizacja rewolucjonizuje funkcjonowanie przemysłu. Dzięki takim technologiom jak uczenie maszynowe, internet rzeczy, czy Big Data optymalizujemy proces produkcji, zmniejszamy poziom emisji, ale także zapobiegamy awariom i wzmacniamy bezpieczeństwo pracowników. W dzisiejszym odcinku przybliżamy technologie, które zmieniają codzienną pracę rafinerii w Płocku.
Goście: Wiesław Łodzikowski, Aleksandra Trojanowska, Wojciech Olszowiec
Cyfrowe bliźniaki, uczenie maszynowe i internet rzeczy – jak sieć 5G wspiera cyfrową rewolucję przemysłu
5G zmieni nie tylko nasze smartfony, ale także wiele innych dziedzin życia. Dzięki dużej przepustowości 5G wspiera zarządzanie produkcją, pozwala przewidywać zużycie instalacji przemysłowych i zapobiegać awariom. Jest w stanie zrewolucjonizować także medycynę i ratownictwo.
O potencjale sieci 5G i pierwszym w Polsce zastosowaniu jej w przemyśle rozmawiamy z Wiesławem Łodzikowskim, dyrektorem infrastruktury IT w ORLEN.
Eko, lokalnie, zdrowo – zrównoważone stacje paliw
Stacje paliw dawno przestały być miejscem, gdzie poza tankowaniem można co najwyżej kupić żarówki i oleje. Wraz z rozwojem nowoczesnego handlu stały się miejscami, w których coraz częściej możemy znaleźć zrównoważone produkty. Jak komponuje się wege menu i dlaczego jednomateriałowe opakowania mają znaczenie dla całego ekosystemu? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w dzisiejszym odcinku!
Goście: Elżbieta Główka, Ewa Lipska, Paweł Siedlarz
Zrównoważona infrastruktura stacji paliw
Mówiąc o zmniejszeniu emisyjności stacji paliw często odruchowo wskazujemy na zastępowanie benzyny i diesla ładowarkami EV, CNG czy wodorem. Ale to tylko jeden aspekt! Równie istotna jest sama infrastruktura stacji – z jakich materiałów ją budujemy i wyposażamy, skąd pobieramy energię i ciepło, jak wykorzystujemy wodę.
W dzisiejszym odcinku opowiadamy, jak od kuchni wygląda proces projektowania, budowania i modernizacji zrównoważonych stacji, a także jak dzięki nowym technologiom sprawiamy, że są one bardziej ergonomiczne i neutralne dla środowiska.
Gość: Paweł Siedlarz, Dyrektor Działu Realizacji Inwestycji i Utrzymania Ruchu Stacji Paliw w ORLEN
Odcinek specjalny – Strategia ORLEN2030
W aktualizacji strategii #ORLEN2030 przyjmujemy ambitniejsze cele zbliżające nas do osiągnięcia neutralności emisyjnej. W co inwestujemy i jak zmieniamy nasz biznes, by budować nowy krajobraz energetyczny Polski i Europy Środkowej?Odpowiedzi znajdziecie w specjalnym odcinku naszego podcastu „Napędzamy Przyszłość. Odpowiedzialnie”.
Gość: Stanisław Barański, Dyrektor Dyrektor Biura Zrównoważonego Rozwoju i Transformacji Energetycznej ORLEN